Annyit beszélünk már manapság az okosotthonokról, okos megoldásokról, okos fűtésről, sőt még okos hotelről is, de lehet nem is tudjuk biztosan, hogy mit is takar az okosotthon kifejezés.
Egy mondatban: az okosotthon fel van szerelve valami fejlett irányítási rendszerrel. Az okos vagy intelligens szócska a teljes lakás esetében azt jelenti, hogy a házunk döntéseket hoz, amihez mi éppen akkor nem kellünk mint ember, különböző tényezőkkel számolva dönt. Sőt még lehet cselekszik is, ha úgy van beállítva. Akár a házon kívül, akár a házon belül indít be jeleneteket vagy működtett eszközöket, természetesen annak megfelelően, ahogy döntött.
De honnan tudja hogy kell döntenie vagy hogyan kell cselekednie?
A rendszer agya a központi egység. Mint az embereknél, itt is ez mindennek a mozgatórugója a rendszerben. Itt található meg minden parancs, minden algoritmus, ide fut be minden érzékelt adat, minden amit felfoghat a rendszer és innen indulnak ki a üzenetek, hogy mi és hogyan mozogjon, aktiválódjon, történjen. A parancsokat és algoritmusokat mint jelenetek tárolja a központ. Ezeket a jeleneteket pedig nekünk kell megadnunk, hogy a szokásainkhoz illeszkedjen a ház önálló élete. Vagyis az emberi kezünk munkája nagyon fontos elem telepítéskor, hogy később okosotthonunk igényeinknek megfelelően, önállóan tudjon létezni és működni, nélkülünk is.
Mikor szerencsés beépíteni a lakásba?
Szerencsére már azokban a napokban élünk, amikor már nem kell falat vésni, rombolni a lakásban ha valamit be akarunk telepíteni. Vezeték nélküli rendszerek léteznek már, aminek köszönhetően a meglévő lakásba, már kialakult igényekhez tudunk telepíteni okosotthon rendszert. A FIBARO okosotthon rendszere is pont ilyen.
Ha mélyebben szeretnél betekintést nyerni a témába a weboldalunkon találsz még információkat.